Korkut Elektrik

Yağlı Tip Transformatör

Ana Sayfa > Ürünler > Transformatörler > Yağlı Tip Transformatör

Elektrik, mühendislik, ithalat ve ihracat göstermek üzere 2005 yılında Şanlıurfa'da kurulduk.

"Kalite Her Kapının Anahtarıdır" felsefesiyle yatırımlara başlarken, uzman çalışma ekibimiz ve her türlü teknik donanıma sahip olan Yönetim Kadrosu ile sektörde profesyonel çalışma çizgisi içinde yerimizi aldık.

Yağlı Tip Transformatör Nedir?

Kuru tip trafolarda sargıların etrafında epoksi reçine bulunurken Yağlı tip trafoda sargılar yağın içerisinde bulunurlar. Yağlı tip dağıtım transformatörleri 36 kV gerilim seviyesine ve 5000 kVa gücüne kadar giriş ve çıkış gerilimlerini istenilen oranlarda değiştiren, işletme sırasında oluşan ısının transformatör yağı ile atılarak izin verilen çalışma sıcaklığını aşmaması için soğutmanın transformatör yağı ile sağlandığı transformatörlerdir.

Yağlı tip trafo kendi içinde ikiye ayrılmaktadır; hermetik tip yağlı trafo, genleşme tanklı yağlı trafo. Bu iki tip trafoda da sargılar yağın içerisinde bulunur.

✓ Hermetik trafo boyutu küçük olduğu için genleşme deposu bulunmaz ve bulundurduğu kazan yağ doludur. Boyutu küçük olduğu için küçük alanlarda kullanımı daha rahattır.

✓ Genleşme depolu transformatörler çekirdek ve bobin yapısıyla hermetik transformatörlerle aynıdır. Bu tip transformatörlerin genleşme depolarının boyutları, sıcaklıkla hacmi artan yağın genleşmesini depolayacak şekilde hesaplamalar sonucunda tasarımı ve imalatı yapılır.

Scroll to Top